The Almighty Metal & Rock

Metal & Rock, filmy online, serialy online, alba ke stazeni

R.E.M

R.E.M. je americká rocková skupina, kterou v roce 1980 ve městě Athens v Georgii založili bubeník Bill Berry, kytarista Peter Buck, baskytarista Mike Mills a zpěvák Michael Stipe. R.E.M. patří mezi první kapely hrající alternativní rock, které se dostaly do povědomí širokého spektra posluchačů. Svůj první singl, "Radio Free Europe" vydali v roce 1981 u labelu Hib-Tone. V roce 1982 následovalo vydání EP Chronic Town u I.R.S. Records a alba Murmur v roce 1983, které se dočkalo velice pozitvních reakcí ze strany hudebních kritiků. V následujících letech dosáhli R.E.M. díky dalším albům úspěchů na aleternativní scéně. V roce 1987 vstoupili do mainstreamu hitem "The One I Love" a o rok později podepsali smlouvu s Warner Bros Records. Na začátku 90. let vydali R.E.M., v té době často označováni za průkopníky alternativního rocku, velice úspěšná alba Out of Time (1991) a Automatic for the People (1992), jejichž zvuk se však lišil od doposavadních alb kapely. S albem Monster (1994) se R.E.M. vrátili k více rockovému zvuku a po šestileté odmlce se vydali na turné, které však poznamenaly zdravotní potíže členů kapely. V roce 1997 prodloužili R.E.M. smlouvu s Warner Bros. za tehdy rekordních 80 milionů dolarů. Následujícího roku kapelu s osobních důvodů opustil bubeník Bill Berry a kapela je od té doby tříčlenná. R.E.M. hráli a vydávali desky i v prvním desetiletí 20. století, avšak ty se setkaly se smíšenými reakcemi kritiků a fanoušků. Kapela se také aktivně angažuje v různých politických a společenských hnutích. V roce 2007 byli R.E.M. uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame.

 

 

 

 

 

 

 

NEJLEPŠÍ ALBA

Out Of Time (Warner Bros, 1991)
Jednoznačně nejlepší album skupiny s nezapomenutelným hitem "Losing My Religion". Vedle silných skladeb oplývá mistrovsky propracovanými aranžemi a "prosluněnými" vokálními harmoniemi. Pestrost soundu zajišťuje spousta nerockových nástrojů (Buckova oblíbená mandolína, smyčce, žestě, apod.) a také hostující "externisti" (v první řadě Kate Pierson z B-52's, jejíž vokál zdobí skladby "Shiny Happy People" a "Me In Honey"). Obávám se, že R.E.M. už tento skvost nepřekonají.

Automatic For The People (Warner Bros, 1992)

Jen něco přes rok od vydání Out Of Time přišli R.E.M. s pilotním singlem a videem "Drive" a kritika přímo "chrochtala blahem". Novináři se nepřestali předhánět v superlativech ani o měsíc později, kdy vyšla celá deska. Oproti předchozí je komornější, což ale převážně ponurým skladbám jen prospívá - "Everybody Hearts", "Star Me Kitten", "Nightswimming" nebo závěrečná "Find The River" jsou opravdu klenoty.

Murmur (IRS, 1983)

Na legendárním debutu spojili R.E.M. rock, folk a country do moderní směsi, z které je přesto slyšet americká rocková tradice. K vrcholům alba patří bezesporu "Radio Free Europe", "Talk About The Passion" a "Shaking Through". Moc rád mám taky hravě optimistickou "We Walk", kuriózní složeninu textařských frází a klišé.

Lifes Rich Pageant (IRS, 1986)

Nejpestřejší a nejhravější deska R.E.M. 80. let. Není ani tak originální jako Murmur, ani tak chytlavá jako Document, ale věřte mi, že si ji velmi rychle oblíbíte. Vedle singlů "Fall On Me", "Hyena" a "I Believe" mají neodolatelné kouzlo hříčky "Underneath The Bunker" nebo "Superman". Rockovou chytlavost, kterou postrádá předchozí deska Fables Of The Recostruction, reprezentují "What If We Give It Away" a "Just A Touch".

Document (IRS, 1987)

Poslední album u nezávislé značky I.R.S. vyneslo skupinu mezi celosvětové hvězdy. Zásluhu na nebývalém komerčním ohlasu desky a singlového hitu "The One I Love" měl nepochybně nový producent Scott Litt, který zůstal R.E.M. věrný až do New Adventures In Hi-Fi. Možná nejrockovější album kapely má opravdu odpich - poslechněte si "Exhuming McCarthy", "Strange" a hlavně závratně rychlou "It's The End Of The World"!

Reckoning (IRS, 1984)

Na druhém albu R.E.M. úspěšně kombinují melodičnost a aranžérskou nápaditost jejich debutu s energickým výrazem Buckových postpunkových hrdinů. Samotné skladby však ukazují vyzrávající písničkářství kapely - názorným příkladem je excelentní "(Don't Go Back To) Rockville", z níž zaznívá vliv jižanského country rocku. Zvuku nelze co vytknout - Buckova kytara je tradičně vynálézavě úsporná, Millsova baskytara barevně melodická a Berryho bicí prostě dokonalé.

New Adventures In Hi-Fi (Warner Bros, 1996)

Příčinou jisté neuspořádanosti tohoto rekordně dlouhého alba je způsob natáčení - vznikalo v průběhu celosvětového turné Monster a každou skladbu točili R.E.M. v jiném studiu. Navíc nebyli Stipe & spol. rozhodnuti, kterým směrem se vydají - jestli budou pokračovat v experimentování, které předvedli na Monsteru, nebo se vrátí ke starému zvuku. Nakonec zvítězil kompromis a tak můžeme z alba slyšet jak netradiční kousky "How The West Was Won", "Undertow" nebo "Leave", tak klasické r.e.m.ovské vypalovačky jako "Binky The Doormat" nebo "The Wake-Up Bombs". Že se experimentování ne vždy vyplatí, ukazuje nudná skladba "Zither", tu si mohli R.E.M. opravdu odpustit.