The Almighty Metal & Rock

Metal & Rock, filmy online, serialy online, alba ke stazeni

Rammstein

Rammstein je německá hudební skupina, která vznikla v lednu 1994; členové skupiny pocházejí ve své většině z bývalé NDR. Rammstein bývají zařazováni do hudebních stylů metal, tanz-metal, industrial metal s prvky elektronické hudby. Většina textů skupiny je v němčině, občas se však objeví angličtina, jedna skladba je dokonce ve španělštině.

Soubor:Rammstein in concerto a Milano il 24 Febbraio 2005.jpg

Kapela postupně vznikala počátkem roku 1994. Tehdy kytarista Richard Kruspe, bubeník Christoph Schneider a Oliver Riedel, hrající na basovou kytaru iniciovali vznik skupiny. Dále se jim podařilo "ulovit" zpěváka Tilla Lindemanna, který se stal, díky svému nenapodobitelném hlasu neodmyslitelným členem formace. Přišel také klávesista Christian "Flake" Lorenz, posledním do party se stal druhý kytarista Paul Landers.

Název skupiny je odvozen od malé vesničky Ramstein-Miesenbach ve spolkové zemi Porýní-Falc v Německu, ve které má americká armáda jednu ze svých leteckých základen (na ní je momentálně umístěna 435. letka US Air Force). Základna Ramstein byla 28. srpna 1988 dějištěm letecké přehlídky, při které se dvě letadla typu Aermacchi MB-339 z italské akrobatické skupiny Frecce Tricolori při provádění manévru Cardioide (lze přeložit jako probodnuté srdce) srazila ve vzduchu a následný pád jednoho z nich a požár leteckého benzinu způsobilo neštěstí, které si vyžádalo bezprostředně po havárii 40 lidských životů. Stovky přihlížejících byly zraněny a konečná bilance katastrofy se postupně vyšplhala na 72 mrtvých. Po této události byla přijata nová bezpečností opatření pro letecké přehlídky, kdy skupiny létají pouze ve vymezeném prostoru mimo sektor diváků, aby se předešlo opakování tragédie z roku 1988. Například text písně Rammstein z alba Herzeleid na tuto katastrofu odkazuje. Richard (kytarista kapely) však tvrdí, že název vymyslel již před neštěstím. Navíc do názvu přidal jedno „M“ dle anglického slovesa ramm (beranit).

Svůj debut začali nahrávat v březnu roku 1995 ve Stockholmu. Své první demo pojmenovali Schwarzes Glass. Spolupracovali s producentem Jacobem Hellnerem, známým především svou prací pro švédskou kapelu Clawfinger. Této skupině dělali Rammstein zpočátku předkapelu na jejich koncertech. V říjnu téhož roku vyšel jejich první singl "Du Riechst So Gut". Zhruba měsíc po vydání singlu, se objevilo na trhu jejich první album Herzeleid. Již tehdy začaly zaznívat první kritické hlasy, zda se náhodou nejedná skupinu fašisticky orientovanou. Jako důkaz často sloužil zdánlivě nevinný obal prvního CD, který prý zobrazuje postavy čisté árijské rasy. Jedná se pochopitelně o nesmysl a sami Rammstein uvedli, že to není pravda.

První slávy se Rammstein dotkli, když režisér David Lynch zařadil dvě jejich skladby ("Heirate Mich" a "Rammstein") na soundtrack k filmu Lost Highway. Na soundtracku se ocitli ve společnosti takových hvězd jako jsou např. Marilyn Manson, David Bowie, Nine Inch Nails nebo Angel Badalamenti.

22. července 1997 vyšlo druhé album Sehnsucht, kterým se definitivně prosadili na celém evropském trhu. Na albu zaujme nejen obsah, ale také booklet, který obsahuje tváře v jednotlivých členů mírně zohavené, což bylo pro některé lidi těžko stravitelné.

Třetí album Mutter, které vydali v roce 2001 je již o trochu více komerční a tudíž slavilo celosvětový úspěch. V červenci odjeli na turné po Evropě. Vystoupili také po delší době i v Česku na Strahově jako předkapela AC/DC (naposledy v Česku Rammstein vystupovali v roce 1995). Tento koncert označili jako jeden z nejnepovedenějších, avšak ve stejném roce navštívili ČR ještě jednou a to dne 12. listopadu 2001 v T-Mobile aréně.

V roce 2004 vydali album Reise, Reise, které bylo rovněž velmi úspěšné. V prosinci v Česku vystoupili v T-mobile aréně. Hned další rok se předvedli s albem Rosenrot, dříve s pracovním názvem "Reise Weiter". Zatím posledním počinem skupiny je DVD Völkerball z roku 2006, jenž mapuje jejich koncertní putování po Francii, Rusku, Japonsku a Anglii.

Skupina Rammstein je známá svými pyrotechnickými efekty při koncertech. Skoro ke každému songu mají přiřazený efekt. Například při songu "Asche zu Asche" hoří mikrofóny před Richardem a Pulem. Při "Feuer Frei!" si Till Lindemann nasadí náhubek kterého následně „plive“ oheň. Píseň "Mein Teil": Till má na mikrofonu připevněný nůž. Přiveze si velký kotel ve kterém je "Flake" se svými klávesami. Ke konci si Till vezme plamenomet a začne foukat oheň pod kotel. "Du Riechst So Gut": Till přijde s lukem ze kterého začnou létat jiskry na všechy strany. Když skupina začínala, měla s pyrotechnickými efekty problémy, protože neměla povolení, ale nyní má skupina certifikát, takže vše probíhá legálně.

Till Lindemann

Narodil se 4. ledna 1963 v Lipsku. Ve skupině nejen zpívá, ale také skládá texty. Pro zpěv používá mikrofony Shure Beta 58A a Shure SM58. Má certifikát na pyrotechnické efekty, které dělá při vystoupení. Dříve působil v kapele First Arsch.

Till neměl zrovna lehké dětství, vyrůstal se svými rodiči a o 6 let mladší sestrou. Jeho rodiče byli umělci, rozvedli se když byl ještě malý a jeho otčím zemřel když bylo Tillovi 12 let. Má dvě dcery, jednu z nich, Nele, vychovával sám téměř 7 let. Bydlí v malé vesnici mezi Wismarem a Schwerinem (Wendisch Rambow). Má rád Marilyna Mansona, ale poslouchá i klidnější hudbu. Byl juniorským evropským vice-mistrem v plavání na 1500 metrů a byl nominován na olympiádu v Moskvě v roce 1980, údajně mu však byla účast znemožněna poté, co se během mistrovství Evropy v plavání v Římě nedovoleně vzdálil z hotelu. Podle jiné verze měl zdravotní potíže se svalem. Hovoří plynně anglicky a učí se španělsky.

 

Richard Zven Kruspe "Bernstein"

Narodil se 27. června 1967 ve Wittenbergu. V kapele je jedním ze dvou kytaristů. Svou první kytaru si koupil v Československu a prý pouze proto, aby ji výhodně prodal. Nyní používá převážně kytary značky ESP a to následující modely: ESP RZK-1 (ladění strun dropped C), ESP Deluxe EC-1000 (ladění strun dropped C či dropped D), ESP KH-2 signature Kirk Hammett (standardní ladění strun či někdy dropped D), ESP KH-4 Kirk Hammett limited edition (ladění strun dropped C, či standardní). Rovněž má ve svém arzenálu i akustickou kytaru TAKAMINE EF341SC (ladění strun dropped C, či standardní). Jako předzesilovač používá SansAmp PSA-1. Napsal text k písni Engel. Jeho předchozí kapelou je Orgasm Death Gimmick.

Když byl mladý, jeho rodiče se rozvedli, žil s matkou a nevlastním otcem. Pracoval jako prodavač a u pokladny ve výkupu lahví. Je rozvedený a podruhé se oženil s herečkou Caron Bernstein, se kterou se seznámil v New Yorku se kterou se rovněž rozvedl. Má dceru, kterou můžete vidět při skladbě "Tier" na Live aus Berlin. Jmenuje se Khira Li Lindemann, ale není Tillova dcera. Bydlí ve stejném domě v Berlíně jako manažer skupiny, Emu.

Mezi jeho oblíbené skupiny patří: Kiss, AC/DC a Black Sabbath. Umí dobře anglicky, jeho vedlejším projektem je kapela Emigrate, ve které hraje na kytaru a zpívá. Fungují od roku 2005 a v roce 2007 vydali debutové eponymní album.

 

Paul Landers

Narodil se 9. prosince 1964 v Berlíně. V kapele je druhým kytaristou. Používá Van Halen signature model od Music Man a Custom Les Paul Studio. Jeho kytary jsou osazeny snímači EMG-60 případně EMG-81. Jako předzeilovač má rackový Tech 21 PSA-1. Reproboxy jsou Mesa Boogie Strategy 500 a dva Marshall 4x12" boxy. Kromě kytary umí hrát ještě na violu a klavír. Chodí často plavat, aby si udržel štíhlou postavu. Dříve působil v kapelách Feeling B a Die Firma.

Narodil se předčasně v 7. měsíci a vyrůstal jako jedináček s matkou a otcem. Měl problémy se svým nevlastním otcem a proto se v 16 letech odstěhoval. Narodil se pod jiným jménem, ale nechal si ho legálně změnit na počest svého otce. Žil s Flakem v Berlíně. Když byl malý chodil na hodiny houslí, klavíru a kytary.

Poslouchá skupiny Metallica, Pantera a Sex Pistols. Má rád kořeněná jídla.

 

Christoph "Doom" Schneider

Narodil se 11. května 1966 v Berlíně. V kapele je bubeníkem. Svoje první bicí dostal, když mu bylo 14 let od svého bratra (byly vyrobené z nádob na odpadky). Jako jediný z celé kapely absolvoval povinnou vojenskou službu. Nechává si říkat příjmením. Předchozí kapela: Die Firma.

Vyrůstal se svými pěti sestrami, bratrem a matkou. Ze sourozenců byl druhý nejstarší. V minulosti pracoval jako telefonní technik, v současné době je rozvedený a odnaučený kuřák. Rád si kupuje drahé věci od návrhářů, dříve hrál házenou. Naučil se velice dobře anglicky z televize a rádia. Má rád tvrdou muziku, naopak nemá rád výšky.

Jeho nynější bubenické vybavení obsahuje: paličky Pro-Mark, blány Evans, bicí souprava značky Tama Starclassic Performer EFX, činely zn. Meinl.

 

Christian "Flake" Lorenz

Narodil se 6. listopadu 1966 v Berlíně. Flake prý není přezdívka, ale jeho opravdové jméno. V kapele hraje na klávesy, nejvíce používá Roland PC-180A, Roland A-37, Ensoniq ASR-10, jako sampler má ve výbavě Akai S3200. Občas se mu říká "Doktor Lorenz", protože v mládí prý chtěl vystudovat medicínu. Umí velice dobře hrát na piano. Dříve hrál v kapele Feeling B.

Učil se na klasické piáno. Ačkoli pracoval jako trafikant a později dělník, je velice vzdělaný a inteligentní. Nejdříve se nechtěl ke skupině přidat, protože je považoval za příliš nudné. Je rozvedený, má dceru Annie.

 

Oliver "Ollie" Riedel

Narodil se 11. dubna 1971 ve Schwerinu. V kapele hraje na baskytaru. Používá dvě basy od firmy Sandberg, konkrétně Sandberg Plasmabass signature Oliver Riedel. Tato je velice zajímavá tím, že má tělo z plexiskla, krk již je klasicky dřevěný a to z kanadského javoru, a hmatník palisandr. Jeho druhým pracovním nástrojem je Sandberg Terra Bass signature Oliver Riedel s jasanovým tělem, krkem z kanadského javoru, palisandrovým hmatníkem. A jako třetí nástroj má Music Man Stingray 5, pětistrunnou baskytaru s olšovým tělem, javorovým krkem, hmatníkem z palisandru a aktivní elektronikou. Jako předzesilovače používá Riedel tyto Ampeg SVT2 Premiere Edition Amp, Ampeg SVT-410HE a nakonec Ampeg SVT15E.

Na basovou kytaru hraje už více než 20 let. Dříve působil v kapele The Inchtabokatebles a také v jedné houslové kapele. V minulosti pracoval jako štukatér. Je nejmladším členem skupiny, zdá se být velice plachý a tichý. Je proti trestu smrti. Má rád fotografování a sporty (surfing, skateboarding).

2006 Völkerball
2005 Rosenrot
2005 Benzin
2005 Keine Lust
2005 Rosenrot
2004 Reise, Reise
2004 Amerika
2004 Amerika UK
2004 Amerika UK Maxi
2004 Mein Teil
2004 Ohne Dich
2002 Feuer Frei
2002 Ich will UK Part 1
2002 Ich will UK Part 2
2002 Ich will UK Part 3
2002 Mutter
2001 Mutter
2001 Asche zu Asche
2001 Ich will
2001 Links 2 3 4
2001 Sonne
1999 Live Aus Berlin
1998 Original Single Kollektion
1998 Stripped
1998 Du riechst so gut '98
1997 Das Modell
1997 Sehnsucht
1997 Du hast
1997 Engel
1997 Engel [Fan Edition]
1996 Seemann
1995 Herzeleid
1995 Du riechst so gut