The Almighty Metal & Rock

Metal & Rock, filmy online, serialy online, alba ke stazeni

U2

Bono Vox, zpěv; The Edge, kytara, klávesy; Adam Clayton, baskytara; Larry Mullen, bicí  


    Tato asi nejrespektovanější současná kapela vznikla už v r.1979 v irském Dublinu, kdy Bono a The Edge, inspirovaní britskými novovlnými skupinami, získali na inzerát spolužáky ze střední školy Claytona a Mullena (Bono později vyprávěl, že začínali se třemi akordy, ale velkým nadšením). V Irsku si brzy získali pověst kultovní kapely a už v květnu 1980 jim firma Island vydala první singl "11 O'Clock Tick Tock".
    Ten samý rok vyšlo i podařené debutové album Boy, díky kterému se o U2 začalo mluvit jako o skutečné rockové naději. Britští kritici se předbíhali ve vychvalování a věštili skupině velkou budoucnost. Druhé album Octo- ber, opět v produkci uznávaného Steva Lillywhitea, však tyto naděje nenaplnilo. Instrumentálně se sice kapela ještě zlepšila (zvlášť The Edge, který vedle kytary zvládl i klavír), ale nedokázala složit dostatek kvalitního materiálu (vyjímkou je zmíněná "October", "I Fall Down" a "Gloria", která se dostala do britské Top 40). Skupina stále intenzívně koncertovala v Irsku, Británii, a také v USA.
    Ztracenou reputaci získali U2 zpět albem War, které se vyšplhalo až na čelo ostrovního žebříčku, úspěch zaznamenali poprvé i v USA. Kritici přesto nedůvěřovali "poselství" jejich hudby a shazovali Bonovi "misionářské" texty. Názor rychle změnili po 4. albu The Unforgattable Fire se slavnou "Pride (In The Name Of Love)". Tato působivá skladba o M.L.Kingovi se nadlouho stala hymnou U2 a Bonovým parádním číslem na koncertech.
    Od té doby U2 sklízeli samé úspěchy - vystoupení na megakoncertě Live Aid v r.1985, živé album Under A Blood Red Sky ze stejného roku a především dnes už legendární LP The Joshua Tree. U2 se nechali inspirovat americkou hudební tradicí (folk, country) a společně s hvězdnou producentskou trojicí Brian Eno-Daniel Lanois-Steve Lillywhite natočili podle mnohých kritiků nejlepší album 80.let. Amerika se jim odměnila nevídaným úspěchem, oba singly ("With Or Without You" a "I Still Haven't Found What I Looking For") se umístily na vrcholu žebříčku, turné po všech velkých městech USA bylo vyprodané. Na konci roku se objevili na titulní stránce magazínu Time s titulkem Nejlepší rocková skupina na světě. V rámci amerického turné natočili ještě kontroverzní film a 2LP Rattle And Hum, zčásti živák a zčásti kolekci coververzí amerických klasiků (Dylan, B.B.King, atd.), a pak se na dlouhé 3 roky odmlčeli.
    Až na konci r.1991 vydali singl "The Fly" a vzápětí celé album Achtung Baby znamenající odklon od starého "soundu". Na novém zvuku alba se jistě podepsala atmosféra spojujícího se Berlína, kde se album natáčelo, a také nový styl Edgeovy kytary, na hony vzdálený od tradičního zvonivého zvuku. Pro staré fanoušky to byl šok, naopak skupina získala zástupy nových, mladých příznivců. S odstupem času se však zdá, že změna zvuku byla v rámci vývoje skupiny přirozená a stala se základem pro další objevování nových obzorů, které vyústilo v album Zooropa a v experimenty typu "MoFo" a "Discotheque" na následujícím LP Pop.
    Pro U2 v 90. letech je typická snaha udržet krok s prudkým vývojem světové hudební scény a to jim (podobně jako Davidu Bowiemu) zajišťuje pevnou pozici na čele současných rockových kapel. Přesto se pod současným zvukem skrývá krása starších děl U2, vždyť např. balada "Staring At The Sun" by se mohla vyjímat už na The Joshua Tree. Navzdory výše uvedenému uzavřeli U2 20. století soul-rockovým kouskem All That You Can't Leave Behind, která je vpodstatě návratem před Achtung Baby. Kytarové stěny v úvodní "Beautiful Day" dokonce připomenou zvuk debutu Boy. Elektronika je pryč, co zbylo, je především Bonův uhrančivý vokál, který vyniká zvláště v pomalejších kusech (ty na albu samozřejmě převládají). Mimochodem v r. 2000 zemřel na rakovinu legendární punkrocker Joey Ramone. Bohužel. Těsně před smrtí si ještě nechal pouštět čerstvou novinku jeho oblíbené skupiny. Poté, co dozněla jedna obzvlášť působivá skladba, zavřel pomalu oči a v klidu zemřel. Tou skupinou byli U2 a tou písní "In A Little While".

 
The Joshua Tree (Island, 1987)
O tom nemá cenu diskutovat, The Joshua Tree je vrcholem skupiny a jednou z nejlepších desek 80. let. U2 pomocí osvědčených producentů vybrousili sound alba The Unforgettable Fire do dokonalosti. Také Bono si dal větší práci s texty, které do té doby skládal až za mikrofonem ve studiu. V hudbě září Edgeova kytara (nejvíc v "Bullet The Blue Sky") a efektně používaná harmonika (třeba v úvodu "Trip Through Your Wires"). Bono za mikrofonem pak ukazuje, že není označován za nejlepšího rockového zpěváka současnosti pro nic za nic. Každá skladba je rockový klenot, a proto je těžké některou vypichovat - přesto nemůžu nezmínit moji oblíbenou "One Tree Hill". Bono o albu řekl: "The Joshua Tree je zatím naše nejlepší album, ale uvidíte, že to nebude naše nejlepší deska vůbec." Zatím (15 let po jeho vydání) se jim však lepší desku natočit nepodařilo. Uvidíme, co přinese budoucnost, U2 na to totiž stále mají.

Achtung Baby (Island, 1991)

Převratná deska, která mnohé fanoušky skupiny řádně zaskočila. Zvlášť, když byla představena pilotním singlem "The Fly", tak vzdáleným původnímu soundu U2. Několikaletý odstup však ukazuje, že je především pestrou kolekcí velmi silných skladeb - příkladem budiž "One", "So Cruel", "Mysterious Ways", "Ultra Violet" nebo "Love Is Blindness". Deska také přinesla novou image U2. Jak prohlásil Bono, pochopili, že rock'n roll je především zábava, a tak opustili smrtelně vážné texty, ponuré černobílé obaly i fádní oblečení a vyjeli na turné "vyzbrojeni" obrovskými obrazovkami a trabanty zavěšenými nad pódiem.

Boy (Island, 1980)

Albovému debutu U2 dominuje ostře rocková kytara The Edge podporovaná dynamickou rytmikou. Skladby jsou povětšinou svižné, vyzařující energii, jsou slyšet hlavní inspirační zdroje U2, což jsou především The Who, Joy Division a Velvet Underground). Vyloženými hity jsou "I Will Follow", "Out Of Control" a "Shadows And Tall Trees".

War (Island, 1983)

Poslední čistě rocková deska skupiny, která udělala z U2 hvězdy. Zásah britské Top 20 zaznamenaly působivé singly "New Year's Day" a "Two Hearts Beat As One", ale stejně chytlavá jsou i ostatní čísla - politický protest "Sunday Bloody Sunday", "Like A Song" nebo "Refugee". O budoucím směřování kapely napovídá závěrečná "40" s táhlou, ale uhrančivou atmosférou.

 
Pop (Island, 1997)

Po LP Zooropa (93) se U2 na dlouhé 4 roky odmlčeli, aby na jaře 1997 přišli s další šokující kolekcí nazvanou (ne)jednoznačně Pop. Více než kdy předtím se nechali inspirovat současnou (především taneční) scénou a plně do svého zvuku začlenili syntezátory, které se tak staly rovnocenným "partnerem" Edgovy industriálně skřípající kytary. Bohužel ne všechny skladby vyšly tak dobře, jak by měly, a proto "MoFo" začne nudit ještě dřív, než pořádně začne, podobně dopadla "Miami". Ani singlová "Discotheque" mi zrovna netrhá žíly, ale zbytek, to jsou skvostné skladby, jaké od U2 všichni čekali - na prvním místě je "Staring At The Sun", vynikající jsou také "Do You Feel Love", "Gone" a "Please".

The Unforgettable Fire (Island, 1984)

Toto album odděluje staré U2 od nových. Zatímco první tři alba obsahují "pouze" kvalitní novovlnný rock, na The Unforgettable Fire vytvořili U2 za pomoci nové producentské dvojice Brian Eno-Daniel Lanois zcela nový zvuk, založený na zvonivé kytaře podporované klávesami v pozadí. Perlou alba je samozřejmě nosná "Pride", ale i ostatní většinou pomalé skladby stojí za to (např. dramatická "Bad").